Spółka podpisała właśnie umowę na dostarczenie próbnej partii 3,5 tys. szt. testów Genomtec® SARS-CoV-2 EvaGreen® RT-LAMP CE-IVD Duo Kit oraz usługę wdrażania procedury testowania na obecność SARS-CoV-2 do jednej ze spółek wchodzącej w skład globalnej grupy Selectour (GIE ASHA), która zrzesza przeszło 1200 niezależnych biur podróży działających na całym świecie. Wartość umowy to około 30 tys. euro.
Po dostarczeniu powyższego pakietu próbnego i realizacji usługi wdrożenia procedury testowania, partner Genomtec SA, może zwiększyć wolumen zamówień ponad pierwotną ilość testów. Celem podjętej współpracy jest opracowanie rozwiązań mających na celu zwiększenie możliwości bezpiecznego korzystania przez klientów z usług biur podróży zrzeszonych w Selectour w dobie pandemii COVID-19.
Przy rozpoczęciu naszej współpracy nie bez znaczenia miał fakt, że tzw. „Szczep Bretoński”, który może nie zostać wykryty w badaniu standardowymi testami molekularnymi (RT-PCR), jest w pełni wykrywalny testem produkowanym przez Genomtec. To daje naszym testom istotną przewagę nad tradycyjnymi testami genetycznymi. – powiedział Miron Tokarski, założyciel i prezes Genomtec.
Genomtec® SARS-CoV-2 EvaGreen® RT-LAMP Duo Kit wykrywa wszystkie znane warianty SARS-CoV-2, tj. brytyjski, południowoafrykański, brazylijski i bretoński.
Dostępne na rynku testy, są zdecydowanie szybsze niż RT-PCR i cechują równym lub lepszym limitem detekcji. Jednocześnie parametry czułości i swoistości testów są porównywalne – co dowiodły niezależne badania przeprowadzone w ośrodkach w Polsce na próbkach pozyskanych od pacjentów z podejrzeniem COVID-19 skierowanych na badanie genetyczne.
Innowacyjne testy Genomtec są kompatybilne z urządzeniami (Real-Time PCR) już posiadanymi przez laboratoria, co może rozwiązać problem udrożnienia systemu badań bez dodatkowych nakładów w infrastrukturę oraz bez konieczności pozyskiwania dodatkowego personelu. Oferowane przez Genomtec testy mogą zwiększyć przepustowość każdego laboratorium o niemal 50% względem najszybszych testów RT-PCR, lub oszczędzić 33% czasu diagnostycznego potrzebnego do wykonania takie samej ilości analiz genetycznych. Wynik testu można otrzymać nawet po kilkunastu minutach, co jest wynikiem nieosiągalnym dla testów w technologii RT-PCR.
W ubiegłym tygodniu Genomtec podpisał umowę ze szpitalem klinicznym w Warszawie na wykonanie badania porównawczego testów do wykrywania zakażeń SARS-CoV-2 z próbek śliny w technologii Direct-RT-LAMP względem metody referencyjnej – techniki Real-Time RT-PCR przebiegającej z wykorzystaniem próbek wymazów. Zaplanowane badanie jest badaniem wieloośrodkowym, z czego pierwszy etap na grupie około 200 pacjentów zostanie przeprowadzony w warszawskim szpitalu klinicznym do 11 kwietnia br. Wyniki badania będą wykorzystane w procesie dopuszczenia do obrotu nowego innowacyjnego produktu Spółki na terenie Unii Europejskiej, jakim są testy genetyczne ze śliny wykrywające wszystkie dotychczas zidentyfikowane szczepy SARS-CoV-2.