Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Genomtec S.A. w dniu 11 lipca 2025 roku, Akcjonariusze podjęli uchwały o wniesieniu aportem aktywów materialnych i niematerialnych związanych z platformą Genomtec ID oraz projektem OncoSNAAT do odpowiednio spółek celowych GMT ID S.A. oraz GMT GENOMICS S.A., w których Genomtec S.A. ma 100% udziałów.
– Proces wydzielenia projektów Genomtec ID i OncoSNAAT do spółek celowych zapoczątkowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Był on odpowiedzią na zainteresowanie ze strony potencjalnych partnerów nabyciem projektów spółki osobno. Jeszcze kilka lat temu koncentrowaliśmy się w pełni na rozwoju platformy Genomtec ID, poprawie parametrów, poszerzaniu możliwości diagnostycznych, dodawania wykrywanych patogenów. Dokonana zmiana organizacyjna to naturalny efekt rozwoju OncoSNAAT, który nasi partnerzy zaczęli zauważać jako projekt odrębny i odpowiadający na potrzebny innej grupy odbiorców. Reorganizacja umożliwi nam lepsze dopasowanie do oczekiwań rynku i zwiększa elastyczność transakcyjną procesu M&A. Na przyszłość umożliwi też rozwój kolejnych obszarów takich jak rynek bezpieczeństwa żywności. W marcu br. założyliśmy spółki celowe GMT ID S.A. oraz GMT GENOMICS S.A., do których, po zgodzie Akcjonariuszy na lipcowym NWZ, wniesione zostaną aportem aktywa naszych dwóch flagowych projektów. Rozważamy różne opcje komercjalizacji, które w każdym przypadku będą uwzględniały interes Akcjonariuszy spółki, którym planujemy wypłacenie zysku z transakcji w formie dywidendy lub umorzenia akcji. Taką strategię zamierzamy zrealizować w przypadku sprzedaży osobno wydzielonych spółek celowych czy potencjalnej sprzedaży całej spółki Genomtec. – komentuje Miron Tokarski, współzałożyciel i Prezes Zarządu Genomtec S.A.
Celem reorganizacji struktury Genomtec jest lepsze zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi spółki oraz ułatwienie potencjalnej sprzedaży każdego z projektów lub wejścia do każdego z projektów zewnętrznego inwestora w ramach prowadzonego procesu M&A. Wydzielenie spółek celowych i wniesienie do nich aportem aktywów zostało poprzedzone uzyskaniem wstępnej decyzji instytucji (PARP i NCBR), które przyznały granty na projekty badawcze Genomtec i z którymi spółka podpisze aneksy do umów grantowych. Genomtec otrzymał także pozytywną interpretację podatkową, z której wynika, że wniesienie, jako aport do spółek celowych składników materialnych i niematerialnych związanych z projektem Genomtec ID oraz projektem OncoSNAAT, będzie neutralne podatkowo dla spółki. Kolejnym krokiem finalizującym zmiany organizacyjne w strukturze Genomtec będzie rejestracja w KRS spółek celowych GMT ID S.A. oraz GMT GENOMICS S.A.