Genomtec S.A. zawiązał dwie spółki celowe GMT ID S.A. oraz GMT Genomics S.A., w których ma 100% udziałów. Zostaną do nich wniesione aktywa materialne i niematerialne związane odpowiednio z platformą Genomtec ID oraz projektem OncoSNAAT. Każda ze spółek celowych dedykowana odrębnemu segmentowi technologii, będzie mogła być oferowana oddzielenie potencjalnym nabywcom, co umożliwi bardziej elastyczne prowadzenie procesów M&A.
„Zrealizowaliśmy zapowiedziane w grudniu ur. zmiany struktury organizacyjnej spółki związane m.in. z dostosowaniem do wymagań procesu M&A. Zmiany organizacyjne oznaczają, że każda ze spółek celowych będzie mogła być oferowana różnym kupującym. Jest to bardzo ważne dla strategicznego pozycjonowania projektów w obszarach o największym potencjale wzrostu, a jednocześnie pozwala skutecznie odpowiadać na oczekiwania partnerów M&A. Naszym celem jest maksymalizacja wartości dla akcjonariuszy, czyli sprzedaż 100% udziałów w spółce GMT ID S.A. oraz wypłacenie zysków inwestorom w formie dywidendy lub umorzenia akcji. Taką samą strategię zamierzamy zrealizować w przypadku spółki celowej GMT Genomics S.A., do której wnosimy projekt onkologiczny OncoSNAAT.” – komentuje Miron Tokarski, współzałożyciel, akcjonariusz i Prezes Zarządu Genomtec S.A.
Rosnące zainteresowanie projektem OncoSNAAT ze strony potencjalnych partnerów, szczególnie z Azji, otwiera możliwość jego sprzedaży jako osobnego aktywa. Prowadzone rozmowy związane z rozpoznaniem rynku pokazały czego oczekują potencjalni partnerzy, dlatego aby wpisać się w sygnalizowane potrzeby i przez to zwiększyć wartość transakcji najlepszym rozwiązaniem będzie osobna sprzedaż projektu OncoSNAAT. W celu przyspieszenia prac nad transakcją, Genomtec zawarł umowę z międzynarodową firmą doradczą Lynx Financial, aktywną na rynkach azjatyckich, która wspiera spółkę w procesie sprzedaży projektu onkologicznego OncoSNAAT oraz komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań diagnostycznych.
Wydzielenie spółek celowych poprzedzone zostało uzyskaniem wstępnej decyzji z PARP jako grantodawcy w jednym z projektów spółki. Genomtec otrzymał także pozytywną interpretację podatkową, z której wynika, że wniesienie, jako wkład kapitałowy do spółek celowych składników materialnych i niematerialnych związanych z projektem Genomtec ID oraz projektem OncoSNAAT, będzie neutralne podatkowo dla spółki. Genomtec oczekuje jeszcze na decyzję NCBR w zakresie wydzielenia spółek celowych. Proces wniesienia aktywów do spółek celowych będzie podlegał zatwierdzenia przez akcjonariuszy na zwołanym Walnym Zgromadzeniu spółki.