Spółka opublikowała właśnie raport za III kwartał 2021 r.
Okres III kwartału to wzmożony czas prac nad Genomtec®ID – spółka pozyskała kolejne 2 patenty (łącznie posiada już 5). Kluczowy z perspektywy ochrony wartości intelektualnej firmy był patent wydany przez Polski Urząd Patentowy na technologię bezkontaktowego grzania i detekcji. Stosowana technologia będzie zabezpieczona już nie tylko w badaniach genetycznych, jak w przypadku Genomtec®ID, ale także we wszelkich urządzeniach czy systemach grzewczych mających zastosowanie poza branżą medyczną. Spółka w badanym okresie dokonała również zgłoszenia patentowego na zestaw starterów do wykrywania zakażeń bakteriami Salmonella enterica oraz zgłoszenia w zakresie autorskiego zestawu starterów, metody diagnostyki oraz składu mieszaniny reakcyjnej do genetycznej diagnostyki Neisseria meningitidis (dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych). Obecnie w urzędach patentowych na całym świecie na rejestrację czeka kolejnych 20 patentów spółki.
Po okresie sprawozdawczym Spółka ogłosiła również przyspieszenie procesu komercjalizacji swojej flagowej platformy – Genomtec®ID oraz złożyła Prospekt emisyjny do KNF, sporządzony w związku z planowanym przeniesieniem notowań na główny parkiet GPW.
W ramach przyśpieszenia komercjalizacji Genomtec ID, Spółka zapowiedziała, że przeprowadzi analizy, w ramach których pod uwagę zostaną wzięte różne scenariusze przyśpieszające prace nad Genomtec®ID. Jedną z badanych opcji jest wykorzystywanie bardzo prawdopodobnego przedłużenia obecnie obowiązujących regulacji, co umożliwi szybszą certyfikację urządzenia, a tym samym jego wcześniejszą komercjalizację.
„Naszym podstawowym zakładanym scenariuszem jest wydłużenie okresu przejściowego w Unii Europejskiej dla dyrektywy IVDR, co pozwoli nam na wcześniejszą komercjalizację urządzenia Genomtec®ID i uzyskanie szybkiej certyfikacji w ramach obecnej dyrektywy IVD. UE zakładała wdrożenie nowych regulacji, IVDR -w drugiej połowie 2022 r., dlatego nie decydowaliśmy się, na certyfikację w ramach obecnie obowiązujących wymagań. Duże prawdopodobieństwo wydłużenia okresu przejściowego obecnie panujących regulacji IVDR, pozwoli nam na uzyskanie certyfikacji dla Genomtec®ID zgodnej zarówno z nowymi jak i obecnymi regulacjami, co ułatwi szybszą komercjalizację naszej platformy do badań genetycznych. Naszym celem jest teraz analiza pojawiającej się szansy rynkowej, którą chcemy jak najlepiej wykorzystać, tym bardziej, że urządzenie jest na ostatniej prostej rozwoju i czeka na fazę testów klinicznych” – powiedział Miron Tokarski, prezes zarządu i współzałożyciel Genomtec SA.
Genomtec coraz bliżej głównego parkietu GPW
29 października spółka złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny, celem przeniesienia notowań akcji na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Ma to pozwolić spółce uzyskać większą rozpoznawalność jak również zwiększyć potencjalne grono instytucji zainteresowanych akcjami Genomtec o inwestorów instytucjonalnych, w tym zagranicznych.
– Tworzone przez nas rozwiązania są na najwyższym światowym poziomie. Mamy zaawansowaną technologię, dającą nie tylko znaczne przewagi kosztowe, ale ułatwiającą życie pracowników służby zdrowia oraz pacjentów. Wierzymy, że Genomtec®ID zrewolucjonizuje diagnostykę genetyczną. Nasi inwestorzy dostrzegają nasz potencjał i chcemy żeby o naszych rozwiązaniach dowiedziało się jeszcze szersze grono, stąd decyzja o przeniesieniu naszych akcji z NewConnect na główny parkiet GPW – dodał Miron Tokarski, CEO Genomtec.
Rozwój i ochrona wartości intelektualnej gwarantem rosnącej wartości firmy
21 września spółka poinformowała, że uzyskała w Japońskim Urzędzie Patentowym decyzję przyznającą jej patent w zakresie kluczowych rozwiązań technicznych związanych z autorskim systemem bezkontaktowego grzania i detekcji temperatury opracowanym na potrzeby m.in. platformy POCT Genomtec ID. Jest to pierwszy patent przyznany na terenie tego azjatyckiego państwa. Spółka tym samym chroni swoją wartość intelektualną na jednym z najważniejszych rynków z perspektywy rozwoju diagnostyki molekularnej.
Japonia, obok Stanów Zjednoczonych, to jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków w obrębie genetyki molekularnej, powstają na nim firmy o zbliżonym profilu działalności do Genomtec, dlatego cieszymy się, że nasze autorskie rozwiązania będą chronione patentami. – dodał Prezes Spółki.
Już po zakończeniu badanego okresu, 28 października spółka podała, że uzyskała decyzję od Polskiego Urzędu Patentowego o ochronie swojej technologii bezkontaktowego grzania i detekcji. W myśl decyzji Urzędu, technologia stosowana m. in. w Genomtec®ID, będzie chroniona nie tylko w obszarze medycznym, ale także poza nim.
Obecnie w urzędach patentowych na całym świecie na rejestrację czeka już 20 patentów spółki.
Podsumowanie wyników finansowych w III kwartale 2021 r.
W 3 kwartale 2021 r. Genomtec zanotował przychody ze sprzedaży w wysokości 33,6 tys. PLN, za które odpowiadały pojedyncze zlecenia sprzedaży testów genetycznych. W analogicznym okresie roku ubiegłego przychody wyniosły 2 tys. PLN. Istotnym składnikiem finansowania Spółki są wpływy z grantów, ujmowane w pozostałych przychodach operacyjnych. W 3 kwartale 2021 r. wyniosły one 332,0 tys. PLN wobec 832,7 tys. PLN rok wcześniej. Spółka utrzymała na zbliżonym poziomie koszty operacyjne, które wyniosły w badanym okresie 1 338,5 tys. PLN wobec 1.249,8 tys. PLN rok wcześniej. Wzrost kosztów związany jest z wejściem w końcową fazę procesu komercjalizacji urządzenia Genomtec®ID, która jest najbardziej kapitałochłonna. Spółka w 3 kwartale 2021 r. zanotowała stratę netto w wysokości 947,5 tys. PLN względem straty wynoszącej 368,5 tys. PLN rok wcześniej. Powyższe dane są typowe dla spółek o zbliżonym profilu do Genomtec, które pracują przez jakiś okres nad swoją autorską technologią, aby później uzyskać znaczne wpływy z tytułu komercjalizacji swoich rozwiązań.