2018.03.01

Genomtec wraz z Amplusem szykują rewolucję na rynku spożywczym

Amplus, lider rynku warzyw i owoców, producent i dystrybutor z rocznymi obrotami przekraczającymi 600 mln zł, stawia na technologiczną rewolucję w branży i nawiązuje współpracę z Genomtec. Naszym wspólnym celem jest wprowadzenie innowacji do sadownictwa, ogrodnictwa i rolnictwa. Nasze rozwiązanie to Genomtec Fresh – niewielkie urządzenie analizujące skład mikrobiologiczny gleby, roślin oraz wody.

Dzięki Genomtec Fresh można szybko i ze 100 proc. pewnością zbadać, czy np. w glebie nie znajdują się grzyby, nicienie lub bakterie zagrażające uprawom. Wczesna diagnostyka oznacza nie tylko znaczne ograniczenie strat w uprawach, ale również zdecydowanie bardziej racjonalne stosowanie środków ochrony roślin – podkreśla Miron Tokarski, prezes Genomtec.

To urządzenie wymyślone i skonstruowane przez nas. Jest tańsze, mniejsze i wydajniejsze niż dostępne na rynku rozwiązania.

Obecnie do badania gleby wykorzystuje się znany od wielu lat termocykler fluorescencyjny, jego koszt to nawet kilkaset tysięcy zł. Tymczasem cena Genomtec Fresh to zaledwie kilka tys. zł. Dlatego jest to rozwiązanie pożądane w skali globalnej – zaznacza Miron Tokarski.

Genomtec Fresh to pierwszy na świecie opticycler, oparty o system grzewczo‑pomiarowo‑detekcyjny, wykorzystujące fale elektromagnetyczne.

Nie ma jeszcze takiego rozwiązania w Polsce i nikt z branży nie słyszał o takich urządzeniach na innych rynkach. Wszędzie stosowane są standardowe badania laboratoryjne, ale nikt jeszcze nie stworzył szybkiej, nielaboratoryjnej metody – podkreśla Mirosław Maziarka, dyrektor działu jakości i technologii produkcji w Amplus.

Nasze urządzenie działa w oparciu o innowacyjną technologię amplifikacji kwasów nukleinowych INNAT. Autorska metoda detekcji SNAAT™ oraz urządzenie – chronione są międzynarodowymi zgłoszeniami patentowymi.